W 120. rocznicę urodzin Stefana kard. Wyszyńskiego – w pawilonie kulturalnym Niepodległa Miejsce Spotkań w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca powstającego fabularnego dramatu wojennego pt. “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

Na spotkaniu, w którym udział wzięli m.in. Arcybiskup Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz producent i reżyser filmu Tadeusz Syka, zaprezentowano kulisy produkcji opowiadającej historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem “Radwan III”.

“Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”: obsada, twórcy

W roli głównej wystąpił znany z belgijskiego serialu Netfliksa “Kierunek. Noc” Ksawery Szlenkier, któremu partnerować będą takie gwiazdy jak m.in. Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka oraz Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Lech Dyblik, Agnieszka Kawiorska, Adam Fidusiewicz, Jan Marczewski, Robert Czebotar i Mariusz Drężek. W filmie gościnnie wystąpi ks. Dominik Chmielewski.

Chcemy opowiedzieć niezwykłą historię, która zafascynuje przede wszystkim młode pokolenie. Okres wojenny ks. por. Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany przez biografistów. Wszyscy znają kard. Wyszyńskiego, ale nie znają ks. porucznika Wyszyńskiego ps. Radwan III. Chcemy i musimy to zmienić – komentuje reżyser i producent, Tadeusz Syka.

– Wszystko to, co wydarzyło się po 1946 r. w życiu Prymasa, jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku w biografii Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej że – jak przyznawał późniejszy Prymas – Powstanie Warszawskie go ukształtowało. Dlatego właśnie, aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – dodaje.

“Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”: fabuła, informacje, premiera

Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go pod pseudonimem “Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji – takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki – Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie “Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

– Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem – mówi kard. Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski

– Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom – ocenia Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Film “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w kinach od 17 września 2021 r.