„Wyszyński – forgiveness or revenge” Trailer


image

Biuro Programu „Niepodległa” kooproducentem filmu fabularnego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reyserii Tadeusza Syki i wyprodukowanego przez High Hope Films. Poniżej przedstawiam komunikat prasowy producenta filmu. 

3 sierpnia 2021 roku o godz. 14:00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca powstającego fabularnego dramatu wojennego pt. WYSZYŃSKI – ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE w reżyserii Tadeusza Syki. Konferencja miała miejsce w pawilonie kulturalnym Niepodległa Miejsce Spotkań w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Na konferencji prelegentami byli:

  • Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski
  • Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
  • Tadeusz Syka – producent oraz reżyser filmu
  • Jan Kowalski – dyrektor Biura Programu „Niepodległa” – koproducent
  • Marcin Chmielnicki – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

„Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę – powiedział Tadeusz Syka, producent i reżyser filmu. – Zakończyliśmy już etap produkcji i przygotowujemy film do dystrybucji. Wspólnie z dystrybutorem – Kino Świat, premierę zaplanowaliśmy na 17 września” – dodał Tadeusz Syka.  

Ponadto reżyser podkreślił, że:

„Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas – „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie.

O swoim udziale w filmie opowiedzieli również aktorzy grający w przygotowanej produkcji.

  • Ksawery Szlenkier – ks. por. Stefan Wyszyński ps. Radwan III
  • Marcin Kwaśny – por. Zygmunt Sokołowski ps. „Zetes”
  • Grzegorz Krynicki – Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

– Postać Wyszyńskiego mogła się wydawać prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie. Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka – powiedział Ksawery Szlenkier. Najważniejsze dla mnie było aby nie zagrać pomnika a człowieka, który w obliczy wojny musi podejmować trudne decyzje – dodał Szlenkier.

Producenci filmu zaprezentowali również wyjątkowe rekwizyty, które zagrały w filmie – oryginalne eksponaty z czasów Powstania Warszawskiego, które należały do postaci pokazywanych w filmie:

  • ornaty skrzypcowe należące do kard. Wyszyńskiego,
  • habit noszony przez Matkę Różę Czacką,
  • pudełko po butach należące do ks. por. Wyszyńskiego, które na czas Powstania zostało przerobione na apteczkę do przenoszenia leków oddziałom powstańczym,
  • zegarek podróżny, maszyna do pisania dla niewidomych i książka w alfabecie Braille’a z pokoju Matki Róży Czackiej,
  • obraz olejny z 1943 roku z podpisem zakonspirowanego ks. por. Wyszyńskiego – pamiątki rodziny Marcjaszów.

Punktem kulminacyjnym konferencji było symboliczne ogłoszenie filmu przez kardynała Kazimierza Nycza oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. W liście do twórców kardynał Nycz napisał:

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film pod tytułem „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem. „

Ponadto kardynał Nycz dodał:

„Jeżeli młody widz – bo tacy właśnie ludzie nie pamiętają prymasa Wyszyńskiego – czegoś się z tego filmu nauczy, to będzie wielka rzecz”.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

„Bez tego fragmentu życia księdza prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom”

Ponadto Minister dodał:

„Myślę, że ta opowieść, którą zobaczymy na ekranie, rozwieje wątpliwości, czy w czasie II wojny światowej można było postąpić inaczej niż ksiądz prymas, niż jego koleżanki i koledzy z AK”.

 

Więcej informacji udziela: 

High Hope Films – grupa medialna braci Syków

E-mail:  biuro@highhopefilms.tv

 

 

Opis filmu:

Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater. W czasie krytycznych sytuacji, takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek, przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach zabandażowanych Powstańców czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego hartuje się i kształci.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”

 

 

 

  1. Informacje szczegółowe:

CZAS TRWANIA: 90 min

GATUNEK: dramat wojenny, biograficzny

RODZAJ: fabularny

DYSTRYBUCJA FILMU: KINO ŚWIAT – ogólnopolska premiera kinowa 17 września

 

EKIPA:

Scenariusz/Reżyseria: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Fotosy: Emilia Bąk

 

OBSADA AKTORSKA

Ksawery SZLENKIER („Jack Strong, „Ambasada”, „Kierunek Noc”) – ks. por. Stefan Wyszyński ps. Radwan III

Małgorzata KOŻUCHOWSKA („Proceder”, „Listy do M. 2”) – Matka Róża Czacka

Ida NOWAKOWSKA („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”) – Siostra Serafina

Marcin KWAŚNY („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”) – por. Zygmunt Sokołowski ps. Zetes

Adam FIDUSIEWICZ („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”) – pchor. Stanisław Brzoza

Agnieszka KAWIORSKA („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”) – Zosią Łączniczka KSM-Ź

  1. Dominik CHMIELEWSKI – ks. Jerzy Baszkiewicz ps. Radwan II

Robert CZEBOTAR („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”) – obesrt Kurt Landowski

Lech DYBLIK („Wołyń”, „Pod nocnym aniołem”) – Haputmann Otto von Schutz

Jan MARCZEWSKI („Piłsudski”, „Gorzko, Gorzki”) – powstaniec Jaś Wojciechowski

Wojciech SUKIENNIK – dr Jan Cebertowicz ps. Świerk

Mariusz DRĘŻEK („Magnezja”, „Pitbull”) – porucznik SS – Hauptman Kotz

 

EKIPA PRODUKCYJNA: producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Bracia Sykowie współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów jak: „The Human Experience Wszystko o człowieku” – (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts – Szare Anioły”, „Pewność”. Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie youtube: „Do zobaczenia w Niebie”.

Autorem scenariusza filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” jest Tadeusz Syka, który jako spiritus movensprojektu podjął się reżyserii filmu, przy współudziale Jakuba Nurzyńskiego („Wiedzmin – Pół wieku poezji później”). Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie: 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Primie Fury” oraz statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się szerokie efekty pirotechniczne w wykonaniu mistrza pirotechniki Artura Sobieraja. Bezpieczeństwa na planie pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Oddział Straży Pożarnej w Laskach. Konsultacji historycznych podjęli się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

 

LOKALIZACJE: okolice Warszawy, tereny tzw. „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej” czyli: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice oraz obszar Puszczy Kampinoskiej.

  1. Ciekawostki:

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, Volkswagen Kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motocykl BMW R75. Na planie pojawiają się również konie w tym jeden wyścigowy (klasa olimpijska). Mnóstwo pracy mieli także scenografowie i kostiumografowie. Na potrzeby filmu powstał mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej – jedyny taki w Polsce. Mundur odtworzono na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny z lat 30 XX w. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. Część oryginalnej scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Ponadto w produkcji pojawiła się ponad 100 sztuk broni palnej z epoki oraz oryginalne elementy umundurowania polskiego i niemieckiego. W czasie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

 

  1. INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

MECENAT:

KGHM S.A.

PGNIG

GRUPA AZOTY

PARTNERZY:

Fundacja Rodziny Witaszków

Argenta

Totalizator Sportowy

PKP Intercity

BYŚ

DPM

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Muzeum Powstania Warszawskiego

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Gumstal

Mec. Marek Małecki

 

PATRONI:

Minister Obrony Narodowej

Wojsko Polskie

Prymas Polski Ministerstwo Obrony Narodowej

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Instytut Pamięci Narodowej

Metropolita Warszawski

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Archidiecezja Warszawska

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”