Powstaje nowy polski film wojenny [Onet.pl]


image

Twórcy filmu „Powstanie Kardynała” podpisali wniosek do szefa MON Mariusza Błaszczaka o uhonorowanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstający właśnie o nim film opowie nieznane wcześniej fakty z życia duchownego, skupiając się na losach wojennych księdza i porucznika. W czasie pisania scenariusza do filmu konsultanci historyczni odnaleźli nieznane dokumenty dotyczące Wyszyńskiego – z czasów, gdy bardziej znany był jeszcze jako „Radwan III”.

  • Okres wojenny Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany, chcemy to zmienić i o tym opowiadać będzie wam nasz film – mówią jego twórcy Onetowi
  • W trakcie prac odnaleziono też m.in. nieznany osobisty rekwizyt ks. porucznika – pudełko po butach, które w czasie Powstania przerobiono na podręczną apteczkę. Rekwizyt można już zobaczyć w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
  • W filmie „Powstanie Kardynała” grają m.in. w roli głównej Ksawery Szlenkier, Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska oraz Małgorzata Kożuchowska jako Róża Czacka
  • „Powstanie Kardynała” swoją premierę będzie miał w 2021 r. – w okresie uroczystości beatyfikacyjnych. W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa

Inicjatorami wniosku do MON o uhonorowanie kard. Wyszyńskiego są twórcy filmu „Powstanie Kardynała”, a prywatnie bracia, Maciej Syka i Tadeusz Syka (autor scenariusza). – Wnioskujemy o podniesienie stopnia wojskowego Wyszyńskiego oraz wsparcie inicjatywy wyboru kard. Wyszyńskiego jako jednego z patronów 2021 r. w związku z przypadającą 40. rocznicą jego śmierci i 120. rocznicą urodzin Prymasa Tysiąclecia – dodają producenci. Co mówią nam o samym filmie jego twórcy?

„Powstanie Kardynała” pokaże widzom Wyszyńskiego nie tylko jako duchownego, ale też żołnierza i patriotę. Poznamy go jako „Radwana III”. – Czyli człowieka dobrze rozumiejącego realia i brutalność wojny, nie tracącego ducha walki, stawiającego Bogu pytania, wykrzykującego ból i niezrozumienie, ale nade wszystko księdza czerpiącego siłę z sakramentów – mówią Onetowi bracia Sykowie.

– To opowieść o miłości do ojczyzny i drugiego człowieka, o przyjaźni, marzeniach, i dorastaniu w trudnych czasach wojennych – dodają. W części dokumentalnej pojawiają się wypowiedzi m.in. bezpośrednich świadków posługi „Radwana III”. Film ma pokazać Wyszyńskiego jako kapłana i bohatera. – Z narażeniem życia pomagał innym – podkreślają Sykowie na konferencji.

„Nie obyło się bez trudnych decyzji i niebezpiecznych momentów”

„Powstanie Kardynała” pokaże więc widzom Wyszyńskiego w czasie wojny i walk powstańczych. Scenariusz został podzielony na dwie części: dokumentalną oraz fabularną. Dominującą warstwę stanowią zdjęcia fabularne (blisko 80 proc.). – Na widzów czeka spektakularna filmowa realizacja fabularno-dokumentalna – zapowiadają. W filmie m.in. zobaczymy sceny bitew czy ostrzału artyleryjski Lasek. Za pirotechnikę odpowiada, jak mówią nam Sykowie, mistrz pirotechniki Artur Sobieraj.

– Dotychczas na planie nikt nie ucierpiał – zapewniają nas producenci. – Choć nie obyło się bez trudnych decyzji i niebezpiecznych momentów, jednak nadrzędną zasadą było bezpieczeństwo ponad wszystko – podkreślają. Plan pod kątem logistycznym był zabezpieczony przez Wojsko Polskie, a w szczególności przez Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Na potrzeby filmu odtworzono, na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny z lat 30. XX w., mundury, wykorzystano też oryginalne łóżka ze szpitala powstańczego w Laskach, medykamenty, bandaże i meble. Część oryginalna scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz z kolekcji prywatnych.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się pod koniec lutego 2020 r. Planowane jest również wydanie książki z albumem „Powstanie Kardynała” w oparciu o zebrane materiały archiwalne. – Tworząc ten film pamiętamy, że chcemy opowiedzieć niezwykłą historię także młodemu pokoleniu, przybliżyć im postać, która może wydawać się najmłodszych z nas, już nieco odległa. Okres wojenny ks. por. Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany przez biografistów, a nawet w obecnie powstających innych materiałach audio-wizualnych. Wszyscy znają kard. Wyszyńskiego, ale nie znają ks. porucznika Wyszyńskiego ps. Radwan III. Chcemy i musimy to zmienić – dodają twórcy filmu. Koproducentem filmu jest biuro programu „Niepodległa”.

Konsultanci historyczni

Autorem zdjęć „Powstania Kardynała” jest Krzysztof Mieszkowski. Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces”, „Primie Fury” i statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej polski.

W rolę konsultantów historycznych wcielili się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i inni. Film jest kręcony w autentycznych lokalizacjach znajdujących się na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

autor: (ks) przekopiowani z Onet.pl, link