Wyszyński zemsta, czy przebaczenie – powstaje film o kardynale Stefanie Wyszyńskim [Radio ZET]


image

Powstaje film o kardynale Stefanie Wyszyńskim. W głównej roli Ksawery Szlenkier. Co jeszcze wiemy o nowym biograficznym projekcie filmowym Kino Świat?

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to filmowa biografia słynnego polskiego kapelana. Kardynał Stefan Wyszyński będzie głównym bohaterem filmu fabularnego, opowiadającego o losach mężczyzny, który był kapelanem Armii Krajowej oraz czynnym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, działającym pod pseudonimem „Radwan III”.  Właśnie poznaliśmy skład obsady oraz pierwsze informacje na temat filmu.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – obsada i ekipa

Film powstaje pod okiem Tadeusza Syki, scenarzysty i reżysera obrazu. Warto zwrócić uwagę, że prace nad filmem rozpoczęły się już w 2020 roku pod wcześniejszym tytułem: „Powstanie kardynała”.

W roli głównej zobaczymy zaś Ksawerego Szlenkiera. Aktora najlepiej znanego z roli w polskim serialu Netflixa „Kierunek. Noc” czy gościnnego występu w kinowym hicie „Jack Strong”. Na ekranie towarzyszyć mu będą tacy aktorzy i aktorki jak: Małgorzata Kożuchowska (Matka Róża Czarka), Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Lech Dyblik, Agnieszka Kawiorska, Adam Fidusiewicz, Jan Marczewski, Robert Czebotar czy Mariusz Drężek. W filmie gościnnie wystąpi ks. Dominik Chmielewski.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – twórcy o projekcie

Reżyser i producent filmu, Tadeusza Syka, w następujących słowach wypowiedział się o swoim najnowszym projekcie:

„Chcemy opowiedzieć niezwykłą historię, która zafascynuje przede wszystkim młode pokolenie. Okres wojenny ks. por. Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany przez biografistów. Wszyscy znają kard. Wyszyńskiego, ale nie znają ks. porucznika Wyszyńskiego ps. Radwan III. Chcemy i musimy to zmienić”.